Život se studenou krví: Jak umí přežít živočichové, kteří nedokážou regulovat tělesnou teplotu?

Nezařazené — By on 18.11.2012 21:39

Příroda

runSliderPage_manual(„ngg-gallery-1529-0″);

Plazi a obojživelníci vládli světu téměř 200 milionů let a dodnes naši planetu obývá přes 14 000 druhů. Aligátoři a krokodýlové, haterie, hadi, ještěři a želvy jsou nejzákladnějšími reprezentanty plazů. Jejich tělo je pokryté tuhými šupinami nebo štíty, a umějí klást vejce.

Pražská zoo rozmnožila jako první na světě želvu korunkatou

Patří ke studenokrevným živočichům, přesněji se u nich vyskytuje ektotermie – jsou „odsouzeni“ přejímat teplotu od okolního prostředí, sami svou tělesnou teplotu regulovat neumějí. Vypadá to na první pohled jako nevýhoda, ale tito živočichové se tomu tak přizpůsobili, že nijak nestrádají, a naopak to dokázali obrátit ve svůj prospěch.

Nevýhoda se proměnila ve výhodu

Spoléhají na řízenou výměnu tepla s okolním prostředím – to proto vidíme ještěrky nebo hady, jak se vyhřívají na slunci. Mnoho druhů dokáže tímto způsobem udržet svoji tělesnou teplotu v úzkém rozmezí po většinu dne.
Nestálá tělesná teplota s sebou přináší významné problémy, ale na druhé straně poskytuje jednou velkou výhodu: umožňuje plazům vystačit si s daleko menším množstvím potravy, než jaké potřebuje srovnatelně velký savec, který právě většinu energie z potravy použije k udržení tělesné teploty.

Někteří plazi jsou obrovští a patří k nejnebezpečnějším zvířatům na Zemi, každému z nás se vybaví komodští varani, kteří pro svou velikost, dravost a nebezpečnost bývají nazýváni „komodskými draky„, nebo nedávno uhynulá vzácná galapážská želva s přezdívkou osamělý George. Jsou známí však i drobní plazi, například několikamilimetroví chameleoni nebo žáby bezblanky, řadící se a mnohdy k nejzvláštnějším živočichům vůbec. 

Odkud tito dávní tvorové pocházejí? Jak se přeměnili v dnešní bizarní a nádherné formy života? A v čem tkví tajemství jejich obrovského úspěchu? David Attenborough ve svém dokumentu Život se studenou krví nabízí strhující pohled na plazy a obojživelníky, které uvidíte z bezprostřední blízkosti – tvory všech tvarů a velikostí.
Kameramané, kteří seriál natáčeli, používali zcela novou techniku, takže se budete moci podívat na tyto pozoruhodné živočichy tak, jako ještě nikdy před tím. 

Podívejte se na video z první části dokumentu:

Více se múžete dočíst v celém článku Život se studenou krví: Jak umí přežít živočichové, kteří nedokážou regulovat tělesnou teplotu?. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Příroda.

Náhodné články:

Tags: , , ,

Comments are closed.