Týden ve fotografii: nejzajímavější obrázky uplynulých 7 dní

Nezařazené — By on 11.11.2012 22:05

Vždy v neděli vám přinášíme výběr nejlepších fotografií uplynulého týdne. Měla by to být především neobvyklá témata, o kterých se v médiích nepsalo – a která se někomu podařilo zajímavých nebo netradičním způsobem vyfotografovat.

Podívejte se na snímky z minulého týdne. Minipříběhy z celého světa

Pondělí: Před koupelí

Hinduistická věřící zakrává sebe a své dítě, a chrání se tak před zimou. Je právě na cestě před náboženskou koupelí v indické řece Ganze ve městě Iláhábád 7. listopadu. Právě zde se potkávají řeky Jamuna a Ganga a je to jedno z nejposvátnějších hinduistických míst. Historie Iláhábádu se začala psát už ve starověku. Tehdy bylo město významným buddhistickým centrem (dokládají to texty na Ašókových sloupech rozesetých po severní Indii). Význam místa se nijak nezmenšil - každých 12 let se zde koná hinduistická pouť Kumbh mélá (další se bude konat už od konce ledna příštího roku).

 

Úterý: První nosorožčí den

Snímek vznikl den po porodu, 4. listopadu, v zoo v Rotterdamu a zachycuje nosorožce indické – matku s mládětem. Mládě už za 30 minut začalo pít matčino mléko a od té doby se těší dobrému zdraví. Rádi bychom vám ukázali fotografie těchto vzácných zvířat ve volné přírodě, ale skutečnost je taková, že tato zvířata jsou velmi vzácná. V současnosti žijí tito nosorožci jen v několika rezervacích v Indii a Nepálu. Jejich největším nepřítelem, podobně jako u ostatních kriticky ohrožených druhů zvířat, je člověk. Ilegální pytláctví dosud napáchalo nepředstavitelné škody. V Africe je situace podobná. Přečtěte si, jak  Češi pomáhají zachránit nosorožce bílé v Africe.  

 

Středa: Král je nahý?

Snímek nezachycuje nějaký podivný rituál, ale živé umění. Spencer Tunick se proslavil svými instalacemi, jejichž součástí je větší množství nahých lidí, kteří se tak stávají součástí uměleckého díla. Fotograf rád pracuje uprostřed měst, a vzbuzuje tak větší či menší pozdvižení. V tomto případě se umělec rozhodl schovat „do ústraní“ – fotografie vznikala mimo oči veřejnosti v Mexiku (4. listopadu). Našlo se víc než sto dobrovolníků.

OBRAZEM: Je tohle ještě umění? Vítejte na basilejské přehlídce Art 43

 

Čtvrtek: Bez domova

Na fotografii je nepálské dítě, které žije na ulici. Na hlavě má masku zobrazující opičího boha Hanumana. V Káthmándú žijí stovky a možná tisíce dětí bez domova. Živí se nejčastěji sběrem odpadků a starých hadrů, žebráním, drobnými krádežemi nebo pracují jako nosiči. Dětí s podobným osudem najdeme na světě tisíce. Michal Josephy popsal své setkání s dětmi ulice v Hongkongu: Setkání v Hongkongu: Děti chodníku uprostřed betonové džungle velkoměsta.

 

Pátek: Zima jako v Pekingu

Fotografie zachycuje atmosféru mrazivé Číny. Lidé museli být evakuování poté, co vydatné sněžení zablokovalo cestu stovkám aut na dálnici poblíž Pekingu (4.listopad).

Více se múžete dočíst v celém článku Týden ve fotografii: nejzajímavější obrázky uplynulých 7 dní. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Lidé a cesty"“>Lidé a cesty.

Náhodné články:

Tags: , ,

Comments are closed.