Trampolína: Jak využít volný čas?

Zábava — By on 15.7.2013 12:10

Uvažujete jak v letních měsících zabavit své ratolesti? Kreslení, dělání báboviček na pískovišti, ani jízda na koloběžce je samotné dlouho nebaví? Stále vyžadují vaši pozornost, ale vy potřebujete doma uklidit a uvařit večeři? Vyzkoušejte hit posledních let: Trampolínu! Trampolína je sportovní pomůcka, kterou zabavíte ty nejmenší stejně tak, jako sebe.

Trampolíny se staly v posledních letech velmi populární a dokazuje to i fakt, že skákání na trampolíně bylo zařazeno v roce 2000 (Sydney) v rámci moderní gymnastiky mezi sporty reprezentované na letních olympijských hrách. Dále se ale objevuje nabídka cvičení na trampolínách ve spoustě fit center, kde cvičení probíhá pod vedením instruktora na trampolínách o průměru do 140 cm zhruba 60-90 minut. Pro ty nejmenší je pak najdete v zábavních parcích, kde se většinou nacházejí trampolíny s průměrem větším než 3 m.

Při výběru trampolíny byste si měli nejprve zodpovědět tyto otázky: Kdo bude trampolínu využívat? Kam ji chcete umístit, ven či dovnitř? Jaké máte prostorové možnosti? K jakému účelu bude sloužit? Kolik chcete do trampolíny investovat?

Trampolíny dělíme hlavně podle velikosti a tvaru. Průměr nejmenších kruhových trampolín se pohybuje zhruba kolem 90 cm a největších zhruba kolem 5 m. Dále je možné zakoupit trampolíny obdélníkového tvaru o rozměru např. 2,1×3,0 m nebo najdete na trhu také skládací trampolíny. Velikost trampolíny je vhodné volit podle účelu cvičení. Pokud tedy chcete trampolínu do menšího bytu je ideální skládací trampolína do průměru 140 cm. Větší trampolíny jsou pak určené do tělocvičny nebo na zahradu.

U trampolín všech velikostí je důležité dodržovat několik bezpečnostních bodů. První bod: Vyberte vhodné místo, kam trampolínu umístíte, aby byla dostatečně stabilní. Druhý bod: Kolem trampolíny je nutné nechat bezpečnostní prostor o šířce minimálně 1 m po celém obvodu. Třetí bod: Zkontrolujte, zda kryt pružin drží na svém místě a žádné pružiny nevyčnívají. Čtvrtý bod: Je rozumné pořídit k trampolíně (pokud není prodáváno dohromady) bezpečnostní síť, která může ušetřit množství jak malých, tak i na životě ohrožujících zranění. Tato zábrana je vyplněna na omak jemným výpletem, který snižuje riziko možných pohmožděnin. Páté pravidlo: U trampolíny by měl být žebřík pro bezpečnější vstup na trampolínu. Šesté pravidlo: K trampolíně je též možnost pořízení ochranné sítě pod trampolínu, která by měla omezit pohyb ratolestí a domácích miláčků pod trampolínou. Sedmé pravidlo: Platí, že čím menší množství ratolestí na trampolíně řádí, tím je spolehlivější, poněvadž právě velké množství zhmožděnin se objevuje při skocích ratolestí jednoho přes druhého.

Když chcete trampolínu postavit na zahradu, určitě vám přijdou vhod doplňky jako je ochranná fólie, která ochrání trampolínu před špatným působením počasí. Dále je možné koupit např. stan na trampolínu, který rozšiřuje použití trampolíny. Trampolína potom vykouzlí o dost více legrace pro vaše ratolesti a vám nabídne místo a zátiší na uvolnění. Též se vyrábějí moc chytré odkládací závěsné kapsáře, které lze použít pro odložení vašich prstýnků, peněženky, lehké svačinky atd.

Hopsání na trampolíně je nejbezpečnější bez bot nebo s pevnými a pohodlnými botami, které se nesmeknou. Existuje tak možnost zranění tak jako v ponožkách. Před skákáním je důležité lehce zahřát svaly a během samotného hopsání byste měli myslet na dodržování pitného režimu. Hopsání na trampolíně má pozitivní vliv na oběhový systém a správnou funkci srdce a také zlepšuje fyzickou kondici.

Máte strach už jen z údržby trampolíny? To ovšem nemusíte! Stačí jen čištění obyčejnými mycími preparáty a hopsání může pokračovat.

Náhodné články:

0 Comments

You can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment