TOP videa National Geographic: Unikátní záběry tsunami. Jak vzniká a co způsobuje?

Nezařazené — By on 14.11.2012 22:32

Věda a poznání

Většinou přicházejí bez varování, jsou nemilosrdné a nechávají po sobě spoušť. Tsunami může na hlubokém moři nabrat neuvěřitelnou rychlost až 700 km/h. U pobřeží se ale vlna třením o dno značně zpomalí. O to je ale vyšší.

Podívejte se na video National Geographic:  

 

Zatímco na hlubokém moři je tsunami těžko pozorovatelná (obvykle má výšku v centimetrech, maximálně desítkách centimetrů), u pobřeží nahromaděná energie zvedá vlnu až do výšky desítek metrů. Vlnová délka tsunami  se pohybuje v řádu stovek kilometrů, což určuje její chování.

Dá se poznat, že se blíží? Dá, ale až na poslední chvíli – před příchodem zničující vlny voda v moři náhle ustoupí až o stovky metrů. Čelo vlny bývá většinou z pobřeží vidět. Většina lidí si tsunami představuje jako vodní stěnu, ale realita není tak děsivá – spíš vypadá jako náhlá záplava. Hladina moře stoupne o desítky metrů během několika minut, ale to už je pozdě…

Podívejte se na vizualizaci: Všechna zemětřesení roku 2011

První vlna nebývá nejvyšší a nejmohutnější. Následné vlny mohou přijít v různém počtu v rozmezí až tři čtvrtě hodiny.

Více se múžete dočíst v celém článku TOP videa National Geographic: Unikátní záběry tsunami. Jak vzniká a co způsobuje?. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Věda a poznání.

Náhodné články:

Tags: , , , , ,

Comments are closed.