Proleťte se nad dunami v Číně, Íránu nebo Peru. EXKLUZIVNĚ PRO NG

Nezařazené — By on 19.11.2012 23:45

runSliderPage_manual(„ngg-gallery-1517-0″);

První lekci z fyziky pískových dun jsem absolvoval v roce 1998 při expedici do nitra Sahary. Abych mohl udělat letecké snímky této odlehlé části Země, naučil jsem se létat na motorovém padákovém kluzáku, jednom z nejlehčích a nejpomalejších letounů na světě. Váží něco málo pod 45 kilogramů, jeho maximální rychlost je přibližně 50 kilometrů v hodině. A nemá kola.

FOTOGALERIE: Podívejte se na duny z vesmíru

Abych mohl s padákovým kluzákem létat (a přistávat), musel jsem se naučit něco navíc. Velkou novinkou pro mne bylo, a to jsem netušil, že jsem potřeboval porozumět pískovým dunám. Bez toho bych jen těžko překonal všechny nástrahy přistávání a vzlétání. Stejně jako námořník sleduje bílé hřbety vln prozrazující náhlé větrné bouře, i já jsem se musel naučit předvídat neviditelné vzdušné proudy, které tvoří a modelují duny. Kdybych tomu nevěnoval pozornost, mohla by mě zachytit turbulence, nebo dokonce zkázonosné sestupné proudění.

Duny a pouště

Saharu protínají nekonečné řady dun zvaných barchany. Toto slovo v turkických jazycích východní Evropy a střední a severní Asie znamená „srpovitá duna“. Barchany vzbudily můj zájem při četbě knihy Ralpha Bagnolda, britského důstojníka, který autem procestoval Libyjskou poušť ve 20. a 30. letech minulého století. Bagnold přirovnával barchany k živým tvorům – pohybují se, rozmnožují se, zachovávají svou strukturu a přizpůsobují se svému prostředí. Napadlo mě, že by to mohl být zajímavý objekt leteckého snímkování.

Více se múžete dočíst v celém článku Proleťte se nad dunami v Číně, Íránu nebo Peru. EXKLUZIVNĚ PRO NG. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Lidé a cesty"“>Lidé a cesty.

Náhodné články:

Tags: , ,

Comments are closed.