Lochneska, yetti a olgoj chorchoj? Neexistují a existovat nemohou, tvrdí nová studie

Nezařazené — By on 5.8.2012 19:29

Věda a poznání

Začněme trošku zeširoka. Už mnohokrát si vědci mysleli, že nějaký živočišný druh vymřel, jen aby se po několika letech jeho příslušníci někde vynořili v relativně velkém počtu. Mezi roky 1981 a 2001 bylo jen v Austrálii znovuobjeveno 89 druhů rostlin. A roku 1999 bylo ze seznamu 144 kandidátů na vymření vyřazeno 13 druhů savců. 

Po stopách záhadných tvorů se vydal National Geographic v sérii Pán netvorů. Více na NG Channel 

Právě tato čísla jsou pro kryptozoology velmi častým argumentem pro to, že svět je natolik nepoznaný, že se v něm může nacházet ještě mnoho podivných tvorů. Opírají se také o několik historických příkladů, které jim dávají za pravdu. Například okapi – pralesní příbuzný žirafy byl až do roku 1901 pouhou legendou. Seriózní vědci jeho existenci nevěřili, biologové se zprávám z Afriky jen usmívali. Teprve když podal Sir Harry Johnston přesvědčivý důkaz, západní svět uvěřil. Dne se odhaduje, že na světě žije asi 20 000 příslušníků tohoto živočišného druhu… Tak proč by se v Himalájích nemohl skrývat sněžná opice yetti, v jezeře Loch Ness velký vodní dinosaurus a v mongolských pouštích jedovatý červ olgoj chorchoj? 

Jedenáct a dost

Nemohl. Studie Diany O. Fisherové a Simona P. Blomberga publikovaná v renomovaném Proceedings of the Royal Society B se zaměřila na to, jak se daří dokazovat existence nebo potvrdit vymírání živočišných druhů. Z jejich výzkumu vyplývá, že většina druhů pokládaných za vymřelé je mnohem odolnějších, než se dříve vědci domnívali. Za vymřelé se dají prohlásit teprve tehdy, když daný druh nebyl pozorován déle než 50 let, nebo pokud toto zjištění vzejde z rozsáhlého průzkumu v oblasti, kde by měl žít.

„Nessie“ se z vědecké záhady stala předmětem hloupých filmů. Podívejte se na ukázku z toho nejnovějšího:

 

A právě to je jádro problému – už mnohokrát se stalo, že dvě nebo tři speciální expedice tvora nenašly, a podařilo se to teprve té následující. Fischerová a Blomberg spočítali, že jedna nebo dvě expedice většinou tvora neobjeví, výrazně však rostou až do počtu šesti expedic. Pak se však křivka láme: sedmá a jakákoliv další expedice už mají pramalou šanci, že by mohli zvíře najít. Z výsledů výzkumu jasně vyplývá, že po jedenácté neúspěšné výpravě v podstatě neexistuje šance, že by daný tvor mohl ještě existovat.

Analýzy DNA mají vnést jasno do původu yettiho

Co to znamená pro kryptozoology? Samozřejmě špatné zprávy. Jen ve stopách sněžného muže už bylo podniknuto několik stovek výprav, u jezera Loch Ness pátrá po záhadném ještěrovi někdo permanentně. Počet jedenácti expedit byl překročen mnohonásobně – šance na reálnou existenci těchto tvorů je tedy nulová. Je nám líto, ale zabývat se dál tímto tajemstvím je zbytečné…Celou studii naleznete ZDE.

Více se múžete dočíst v celém článku Lochneska, yetti a olgoj chorchoj? Neexistují a existovat nemohou, tvrdí nová studie. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Věda a poznání.

Náhodné články:

Tags: , , , ,

0 Comments

You can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment