Kupujeme okna: plastová, či dřevěná?

Dům a zahrada — By on 23.5.2012 18:53

1 po korektuře

Vize nového bydlení je lákavá. Radost vám však můžou lehce zkazit nekvalitní okna, kterými může protahovat či se kvůli nim bude v místnosti držet plíseň. Jak tedy správně vybrat do svého domu ta správná?

Cena na prvním místě

Pro většinu kupujících je stále na prvním místě cena. Ta se pohybuje při srovnatelné kvalitě níže u plastových oken. Za vyšší cenou dřevěných oken stojí především použití přírodního materiálu a složitější výroba.

Při srovnání ceny však mějte na paměti také životnost oken. Kvalitní dřevěná vydrží v průměru až o deset let déle než plastová, jejichž životnost je okolo 20 až 25 let. Pro dosažení této doby však vyžadují okna stejně jako další části domu náležitou péči i kvalitní materiál. V průměru na jeden rok mohou nakonec vyjít laciněji právě okna dřevěná.

Ať zbytečně neuniká teplo

Okny může unikat až 25 % celkových tepelných ztrát. Minimalizovat tyto ztráty lze vhodnými okny, a to jak plastovými, tak dřevěnými. U dřevěných oken záleží především na volbě konkrétního materiálu. Zatímco například dub je velmi tvrdým dřevem, díky čemuž mají tato okna delší životnost, jeho izolační vlastnosti jsou v porovnání se smrkem, který je naopak dřevem měkkým, nižší.

U plastových oken dbejte na počet komůrek. Sice na jednu stranu platí, že čím více komůrek, tím lépe. Současně však berte také ohled na jejich šíři – při stejných rozměrech vyšší počet komůrek samozřejmě snižuje jejich šířku, čímž se snižuje izolační vrstva vzduchu. Standardně se dnes vyrábějí okna s pěti až sedmi komorami.

Další vhodné vlastnosti

Více se múžete dočíst v celém článku Kupujeme okna: plastová, či dřevěná?. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce 1 po korektuře.

Náhodné články:

Tags: ,

0 Comments

You can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment