Knihy vázané v lidské kůži: Mýtus, který opravdu existoval

Nezařazené — By on 9.7.2012 19:01

Věda a poznání

Bible, pornografie i astrofyzika – to vše vyšlo vázané v lidské kůži…

 

Nejoblíbenější byly tyto podivné knihy v 17. a 18. století, především v západní Evropě a na britských ostrovech. Nejčastěji se do lidské kůže vázaly tématické knihy – nejčastěji publikace o lidské anatomii. Kůže se vyčinila stejným způsobem jako zvířecí, ale protože má jinou strukturu, dá se její lidský původ poměrně snadno poznat i dnes. Není divu, že se tato kuriozita stala cenným sběratelským artiklem. 

Na fenoménu knih vázaných v lidské kůži je nejpodivnější, že nebyl nedostatek dárců. Lidé svou kůži dávali dobrovolně. Nejčastěji šlo o zločince odsouzené na smrt, kteří si přáli, aby jejich tělo našlo po smrti smysl; šlo o obdobu dnešních lidí, kteří si přejí, aby jejich orgány byly využity pro transplantace nebo lékařské účely. Na blogu, který se věnuje historii chirurgie, popisují autoři konkrétní příklad: “James Allen, alias George Walton, byl jamajský mulat, který se v 19. století živil v USA jako lupič. Jednou mu však přepadení nevyšlo a jeho oběť se ubránila. Allen byl postřelen a na smrtelné posteli projevil poslední přání – aby do jeho kůže byla vyvázána kniha o jeho zločinech. Jako dar ji pak odkázal své poslední oběti…“ 

 

Jedna z knih vázaných v lidské kůži: "Proti barbarskýcm zrádcům"

 

Většina těl pocházela od zločinců, jichž se na jejich názor nikdo neptal. Jednou z nejslavnějších knih vázaných v lidské kůži je A True and Perfect Relation. Jeden její výtisk u roku 1606 je svázán do kůže z obličeje kněze Henryho Garneta. Tento muž se podílel na pokusu vyhodit do vzduchu britský parlament (právě touto událostí se inspiroval slavný film V jako Vendeta) . Přestože se na něm neúčastnil přímo, byl odsouzen k oběšení. Po popravě bylo jeho tělo staženo z kůže a rozčtvrceno. Kůže z obličeje pak byla použita na vazbu knihy popisující soudní proces s obžalovanými. Tvář otce Garneta je na knize dodnes dobře vidět. Roku 2007 byla jedinečná kniha vydražena za 11 000 dolarů, v přepočtu 250 000 korun. 

Neobvyklý dar z lásky

Knihy v lidské kůži se občas dostaly do spojení i s celebritami své doby. Francouzský spisovatel a astronom Camille Flammarion napsal na přelomu 19. a 20. století desítky vědeckých děl, ale také vědecko-fantastických románů. Kromě přírodovědy ho fascinoval také posmrtný život a různé jeho projevy. Od jedné své aristokratické fanynky dostal jako dar pruh její kůže. Zemřela na tuberkulózu a přála si, aby její oblíbený spisovatel kůži využil na vyvázání svého nejnovějšího díla. Extravagantní spisovatel jí vyhověl – roku 1925 vydal vědeckou publikaci Terres du ciel vyvázanou v kůži neznámé hraběnky… Kromě jiného to dokazuje, že fenomén těchto morbidních knihy přetrval až do moderní doby. 

Kniha jako výzva nepřátelům i pronografie

 

Kniha vázaná v kůži zločince Williama Burkeho.

 

Jiný pohled na vazby z lidské kůže přináší kniha „Idolatrie Huguenotre“ neboli Hugenotské modloslužebnictví. Tato kniha popisuje pravdivé i smyšlené hříchy francouzských protestantů. Její autor, katolický spisovatel Louis Richeome, ji nechal vyvázat v kůži protestanta. Neví se přesně proč, ale zřejmě proto, aby ukázal, jak skončí nepřátelé katolicismu. Hugenoti totiž podle autora nebyli tak úplně křesťané a vlastně ani ne tak úplně lidé… Kniha je dnes uložená na Memphiské univerzitě jako důkaz netolerance v 17. století. 

Ve Francii 18. a 19. století se objevilo i několik knih vyvázaných v ženské kůží tak, aby se na obálce objevila prsní bradavka. Vyšla tak například obscénní kniha markýza se Sade Justine et Juliette nebo román Claudie-Francoise Xavera Merciera Chvála ženských prsou. Velká poptávka také byla po knihách vázaných v exoticky potetované kůží – dodnes se zachoval jeden takový výtisk románu Alexandra Dumase staršího Tři mušketýři. 

Dějiny vazby

Více se múžete dočíst v celém článku Knihy vázané v lidské kůži: Mýtus, který opravdu existoval. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Věda a poznání.

Náhodné články:

Tags: , , , , ,

0 Comments

You can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment