Jak pořídit tu nejlepší taktickou vestu?

Nezařazené, Zábava — By on 6.8.2013 17:22

Základním účelem taktických vest je uzpůsobit vše potřebné bojové i nebojové vybavení jejímu uživateli. Mluvíme zde o sumkách, kapsách, odhazovačích zásobníků a podobných věcech. První modely těchto taktických vest se objevily nejspíše v první světové válce.

Vojáci, kteří byli nasazováni v boji, měli potřebu mít vše ihned po ruce. Postupně tedy vznikala tzv. řemení, na která se upínala pouzdra na zásobníky (sumky), granáty a ostatní vybavení.

Krásně se to dá pozorovat, pokud jste fanda vojenských filmů. Za první světové války šlo o malé řemení a opaskové sumky. Ve filmech z druhé světové války už na sobě mají vojáci značné řemení a jsou ověšeni různým vybavením. Dále pak ve Vietnamu, kde se díky vynalezení kevlaru (počátek 70. let) začínají používat i vesty proti střepinám. Tyto vesty byli samozřejmě už více podobné těm dnešním. Pokud ale chceme vidět už vesty jako takové, musíme zavítat do moderních konfliktů – Irák, Afghanistán. Zde už můžeme spatřit taktické vesty v celé jejich kráse, ať už se jedná o taktické vesty jako takové nebo o taktické vesty se systémem MOLLE, nebo o nosiče plátů právě se systémem MOLLE .

Pokud zavítáte do krámu nebo do internetového obchodu, který nabízí právě tyto vesty, setkáme se tam s několika druhy. S vestami, které mají pevně nastaveny veškeré kapsy, říkejme jim tedy jen taktické vesty. S vestami, které mají na sobě systém MOLLE. Tyto vesty si koupíte naprosto holé a je jen na vás, co si na ni dáte. MOLLE je modulární, lehká, nosná konstrukce (zkratka z Modular Lightweight Load-carrying Equipment). Pomocí tohoto systému si můžete svoji vestu vyzdobit, jak jen uznáte za uživatelsky potřebné. Dále existují takzvané nosiče plátů. Tento druh taktické vesty je vybaven kapsou pro vložení balistické ochrany, ať už ocelových, keramických, nebo kombinovaných plátů.

Součástí u takových vest se stalo též místo pro anti-shockovou ochranu, která se stala nedílnou součástí při použití v bitvě a ve chvíli průstřelu. Též takové vesty jsou opatřeny systémem MOLLE. Nezaplatitelnou výhodou takovýchto vest je obvyklá úplná poskládatelnost. Jestli jste tedy nízkého nebo vyššího vzrůstu, přizpůsobí se vám s pomocí chytře vytvořenému uspořádání suchých zipů a trojzubých zámků. Nákup taktické vesty závisí pouze na vás.

Jste-li vaším zaměstnáním v ohrožení života, nebo jestli jste pouze z řad fanoušků air-softu či paint-ballu. Každý si jistěkoupí ten vhodný model, který mu sedne jako na něj samotného vyrobený. Armádními jednotkami je samozřejmě používán nosič plátů. Neprůstřelná vesta je samozřejmostí a u takovýchto druhů nemusí být nošena i pod samotnou taktickou vestou. Podle mého názoru jsou vesty s uspořádáním MOLLE uživatelsky použitelnější. Postupně si totiž pouze pořídíte sumky konkrétně pro váš model zbraně, taktické kapsy a připevnění nože je taktéž opět vaší volbou.

Všechno záleží také na financích. Jestli nemáte dost finančních možností, tak standardní taktickou vestou s pevným uchycením kapes a sumek vůbec nic nepokazíte. Za výhodnou cenu je možnost sehnat taktéž kvalitní typ. Jestli vyžadujete uživatelské pohodlí, pořiďte si vestu se systémem MOLLE. A jestli patříte do soudku náročnějších uživatelů, nebo pokud budete toto vybavení používat při své práci, nejbezpečnější volbou je určitě nosič plátů s už výše řešeným uspořádáním MOLLE. Nákup ale už přenecháme vám. Jen, co co můžu poradit je, že u takovýchto nákupů není na místě šetřit, obzvláště pak, když vám to může ušetřit spousty problémů. Na dnešním trhu je možné nalézt celou řadu firem, které prodávají kvalitní doplňky ve spoustě barev a kombinací. Šance, že si nevyberete je tedy opravdu nepravděpodobná.

Náhodné články:

0 Comments

You can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment