Horcí a osamělí Jupiterové nejsou v systému sami. Doprovází je měsíce

Nezařazené — By on 7.10.2012 21:10

Věda a poznání

Horcí jupiterové byli mezi prvními planetami, které jsme vůbec objevili. Jedním z nejslavnějších horkých jupiterů je 51 Pegasi b přezdívaný Bellorophon. Je to vůbec první objevená exoplaneta, která obíhá okolo hvězdy slunečního typu. Dnes horkých jupiterů známe poměrně hodně, neboť díky jejich hmotnosti a teplotě jsou ‘snadným’ cílem dalekohledů a družic. To pravděpodobně není dáno tím, že by jich ve vesmíru byl přehršel. Jedná se naopak o výběrový pozorovací efekt. Až donedávna jsme měli za to, že jednou z vlastností systému, který obsahuje horkého jupitera, je to, že neobsahuje žádnou jinou planetu. Vypadá to, že takové trvrzení je odvážnější, než se původně věřilo.

 

Umělcova představa horkého jupiteru i s fyzikálně nepravděpodobnými obíhajícími exoměsíci. Zdroj David A. Aguilar (CfA)

 

Všechno jinak?

Nově publikovaná studie poukazuje na to, že v systémech s horkým jupiterem lze nalézt i stopy jiných, menších planet a takzvaných exoměsíců, tedy měsíců obíhajících planety mimo sluneční soustavu.

Závěr se opírá o data z družice Kepler, která pozoruje exoplanety tak, že sleduje změny jasnosti mateřské hvězdy, když se před ni promítne planeta. Tato zdánlivě jednoduchá metoda umí zjistit překvapivé množství informací.

Pokud jedna a tatáž planeta obíhá kolem mateřské hvězdy a je osamocená, měly by pozorované změny jasnosti hvězdy vykazovat určitou periodicitu. Nová data ale ukazují, že změny jsou často neperiodické, což by mohlo znamenat přítomnost dalšího hmotného tělesa v systému.

Planety, které neměly existovat

V současné době je mezi daty z družice Kepler (pozor, neodráží kompletní počet známých exoplanet, ale jenom jednu misi) známo 159 horkých jupiterů, které mají spolehlivě určenou periodu oběhu. 29, tedy cca 20 %, z pozorovaných exoplanet ale vykazuje aperiodické změny v jasnosti jejich mateřské hvězdy. Ze dvou možností – tedy přítomnosti exoměsíce nebo přítomnosti další planety – preferuje fyzika přítomnost další planety. Pro měsíc by bylo příliš složité zformovat se v místě, kde jsou silné slapové hvězdy hmotné planety a ještě hmotnější hvězdy (vzdálenost takového průměrného horkého jupiteru od mateřské hvězdy je desetina až polovina vzdélenosti Země Slunce, náš Jupiter obíhá ve vzdálenosti o něco málo než pětkrát větší než Země-Slunce). Vypadá to tedy, že horké jupitery nejsou až tak osamělé jak jsme si původně mysleli.

Více se múžete dočíst v celém článku Horcí a osamělí Jupiterové nejsou v systému sami. Doprovází je měsíce. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Věda a poznání.

Náhodné články:

Tags: , , , ,

0 Comments

You can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment